Știri din zonă
Sâmbătă și duminică are loc Serbarea Narciselor de la Negrileasa – 2022. Vezi PROGRAMUL evenimentelor
În 21 și 22 mai, Primăria Bucium va organiza la Poiana Narciselor de la Negrileasa, după o pauză de doi ani cauzată de pandemia de COVID-19, o nouă ediție a tradiționalei „Serbări a Narciselor”, pregătirile fiind abia la început, ne-a declarat primarul comunei Bucium, Cornel Napău.
Programul evenimentelor:
Sambata 21 mai 2022 – de la ora 17:00 – 22:00
• Soliştii Ionela Răspop şi Aurel Lupu împreună cu foemaţia EFECT MUSIC ne vor cânta şi încânta cu suite din Ardeal şi tot restul ţării.
• Shondy este extrem de cunoscută în mediul online datorită talentului ei musical, o tânără talentată în industria muzicală care a studiat intens pentru a reuși să aibă un succes
• DISCOTECA
Duminică 22 mai 2022- de la ora 10.00
Pe scena vor intra rand pe rand interpreti si grupuri de dansuri locale din Strem, Teius, Mogos, Bucium si alte zone.
Ansamblul Tarina Curprumin, Formati Flora cu interpreta din Mogos Adriana Bucur Bogdan, Formatia Efect Music cu interpretii Ionela Raspop si Aurel Lupu vor fi intra pe scena cu surprize muzicale dedicate publicului prezent.
In jurul pranzului pe scena va fi indragita interpreta de muzica populara Veta Biris cu orchestra. Negrileasa a fost dintotdeauna un cuib al regasirii poporului roman in momente grele iar acum dupa pandemie si cu ape tulburi la granite e musai sa avem un astfel de moment care cel mai bine e expus prin cantec, iar cantecele doamnei Veta Biris, asa cum le stim vor face sa se clinteasca si muntii din loc decum oamenii.
Parintele Pomohaci va fi si el prezent la Negrileasa pe 22 Mai. Cantecele lui ne-au fascinat de-a lungul timpului reprezentand adevarate lectii de viata, fraze ramase celebre si locuri uimitoare promovare prin cantec.
Lavinia Goste, Marius Zorila si taraful vor incheia Serbarea narciselor din acest an cu un concert asa cum doar la televizor am mai vazut.
„După doi ani de pauză, din cauza pandemiei de coronavirus, ne vom întâlni din nou de data aceasta chiar în ziua Sfinţilor Împăraţi Constantin si Elena în varf de munte într-un colt de rai, la Negrileasa. Inainte de toate organizatorii vor sa transmita un mesaj de RESPECT pentru natura, de aceea ii rugam pe toti cei prezenti la evenimente sa nu uite ca in primul rand Narcisa este un simbol, este elementul care a creat aceasta serbare si fară de ea nimic nu mai are farmec. Bucuraţi-vă de aerul curat, peisaj şi de mireasma florilor. Limitati-va în a culege narcise şi respectati mediul înconjurator, pentru ca tradiţia să mearga mai departe şi sa aibe farmec.
În data de 21-22 mai 2022 vă invităm să traiti două zile de conectare la natură, gustări autentice, muzică şi distracţie alături de oamenii dragi. Noutatea din acest an de la Serbarea Narciselor o va reprezenta concursul gastronomic TRADIŢII ŞI GASTRONOMIE ÎN POIANA NARCISELOR care va aduna în jurul ceaunelor oameni din orase şi sate se vor întălni pentru a sărbători înflrirea narciselor. Concursul gastronomic organizat de Primăria Comunei Bucium, susţinut de Consiliul Local Bucium, cu scopul de a promova, valorifica şi păstra gastronomia tradiţională locală. Într-o atmosferă de sărbătoare, iubitorii de preparate la CEAUN, gurmanzii şi iubitorii de experienţe culinare sunt invitaţi la degustări!
La concurs vor participa membrii ai comunităţilor locale din Judeţul Alba cu preparate tradiţionale făcute la CEAUN.
Perioada 22 mai 2022
Premii:
Locul 1-1800 lei
Locul II-1500 lei
Locul III-1200lei
Menţiune-900lei
Criterii de jurizare:
– aspectul general al preparatului la ceaun, care trebuie să fie cât mai apetisant
– ceaun recomandat minim 50 l
– culoarea şi aromele
– originalitatea
– pregătirea corectă
Este o competiţie în care oamenii locului arată ce au mai de preţ, zestrea păstrată din străbuni şi împărtăşesc tuturor aceste obiceiuri şi tradiţii. Etapa I va avea loc la Poiana Narciselor de la Negrileasa, duminică 22 mai 2022
Să sperăm că vremea frumoasă, locaţia, mirosul florilor, locaţia de vis, spectacolul artistic şi preparatele culinare vor fi reţeta perfectă pentru o zi de primăvară reuşită în mijlocul naturii”, au transmis reprezentanții primăriei Bucium.
Știri din zonă
Au început lucrările la noul pod de pe DN 74A, de la Cărpiniș
Lucrările pentru desființarea podului vechi și construirea unui pod nou pe DN 74A, în zona Cărpiniș din Roșia Montană, au început miercuri, 15 aprilie 2026, după ce structura existentă a fost grav afectată de fenomenele hidrometeorologice din anul 2021.
Noul pod ar urma să asigure condiții de circulație mai sigure pentru locuitori și pentru toți participanții la trafic care tranzitează DN 74A.
Potrivit unui comunicat transmis de Prefectura Alba, astăzi, la Roșia Montană, în zona Cărpiniș, pe DN 74A, a avut loc o întâlnire de lucru în teren privind demararea lucrărilor de desființare a podului existent și construire a unui pod nou, după ce acesta a fost grav afectat de fenomenele hidrometeorologice din anul 2021.
La verificările din teren au participat prefectul județului Alba, domnul Nicolae Albu, subprefectul Sandu Heler, primarul comunei Roșia Montană, domnul Eugen Furdui, șeful Secției de Drumuri Naționale Alba, domnul Andrei Cârja, reprezentanții constructorului, precum și dirigintele de șantier.
În cadrul vizitei la fața locului, prefectul județului Alba a transmis un mesaj ferm și fără echivoc către toți factorii implicați:
„Am dispus reprezentanților SDN Alba și dirigintelui de șantier să trateze această lucrare cu maximă responsabilitate și să respecte strict termenele asumate. Nu mai accept întârzieri sau blocaje administrative. Cetățenii din zonă au așteptat prea mult. Siguranța și accesul rutier nu sunt negociabile.”
Totodată, prefectul a subliniat că lucrările au fost demarate efectiv chiar astăzi, odată cu mobilizarea în teren a utilajelor și echipelor de execuție.
Instituția Prefectului – Județul Alba tratează această investiție ca o prioritate majoră, având în vedere impactul direct asupra siguranței cetățenilor și asupra conectivității rutiere din zonă. Monitorizarea implementării lucrărilor se va realiza în mod constant, pentru a asigura respectarea termenelor și a standardelor de calitate.
Știri din zonă
Concursul de cățărat pe sulița, obicei vechi de sute de ani pastrat cu sfințenie la Bucium-Poieni, în prima zi de Paște
Comunitatea din Bucium a participat duminică, 12 aprilie 2026, în prima zi de Paște, la evenimentul „Tradiție și bucurie la Bucium Poieni”, o manifestare dedicată obiceiurilor locale, muzicii populare și atmosferei de sărbătoare.
„Este un obicei foarte vechi, pe care îl știm din copilărie. La noi, în Joia Mare se ridică această suliță, iar în prima zi de Paște organizăm concursul de suit pe suliță. Este un obicei aproape unic în Apuseni, iar la Bucium s-a păstrat și s-a transformat într-un concurs”, a declarat pentru ziarulunirea.ro Cornel Napău, primarul comunei Bucium.
Sulița era ridicată și organizată de către flăcăi (tinerii necăsătoriți), iar participarea lor avea mai multe semnificații: era un mod de afirmare a statutului lor în comunitate, marca trecerea spre maturitate și integrarea în rândul tinerilor activi ai satului, le oferea ocazia să se remarce în fața fetelor și a întregii comunități
Obiceiul suliței poate avea legături simbolice și cu memoria tinerilor morți.
În unele interpretări etnografice, astfel de obiceiuri pascale păstrează urme ale unor ritualuri mai vechi, în care comemorarea morților (mai ales a celor tineri) se împletea cu sărbătoarea renașterii și a vieții.
Evenimentul aduce în prim-plan tradiții specifice zonei, dar și momente artistice susținute de invitați speciali.
Din program au facut parte: „Hora Unirii”, un concurs de ciocnit ouă, dar și urcatul pe suliță în târg, la Bucium Poieni.
„Tradiția suliței la biserică” este momentul special al evenimentului.
Pe scenă au fost așteptați mai mulți invitați speciali, printre care Gabriela Bolunduț și formația, Alexandra Vereș, dar și Ansamblul „Aurarii”, care vor contribui la atmosfera de sărbătoare prin muzică și dansuri specifice.
Știri din zonă
Tânăr de 29 de ani din Roșia Montană cercetat de polițiștii din Abrud, după ce a fost depistat în timp ce conducea drogat, pe DJ 742
Joi, 9 aprilie 2026, în jurul orei 18.50, polițiștii rutieri din orașul Abrud au oprit, pentru control, pe DJ 742, pe raza localității Roșia Montană, un autoturism condus de un bărbat, în vârstă de 29 de ani, din localitatea Roșia Montană.
În urma testării cu aparatura din dotare, rezultatul a fost pozitiv privind posibila prezență a substanțelor psihoactive în organism, acesta fiind condus la o unitate medicală pentru prelevarea de mostre biologice, în vederea stabilirii cu exactitate a prezenței substanțelor interzise în organism.
Rezultatele transmise de Institutul de Medicină Legală Cluj-Napoca au confirmat prezența substanțelor psihoactive în organism.
Polițiștii din Abrud continuă cercetările în acest caz.
-
Din Județacum 2 săptămâni
Mesaje de Florii 2026. SMS-uri, urări și felicitări care pot fi transmise persoanelor care îşi sărbătoresc onomastica | abrudinfo.ro
-
Mondenacum 6 zile
MESAJE de PASTELE ORTODOX 2026. URARI și FELICITARI frumoase de Învierea Domnului | abrudinfo.ro
-
Actualitateacum 2 săptămâni
Nume de femei și bărbați care se sărbătoresc de Florii 2026 | abrudinfo.ro
-
Știri din zonăacum 2 luni
Amenzi de peste 5.800 de lei aplicate de polițiști, în urma unei acțiuni cu efective mărite, organizată pe raza localității Roșia Montană
-
Actualitateacum 2 luni
Un medic endocrinolog și un otorinolaringolog s-au alăturat echipei medicale a Spitalului Orășenesc „Dr. Alexandru Borza” Abrud
-
Economieacum 3 luni
În acest an, Cupru Min Abrud va livra 45.000 tone de concentrat de cupru către gigantul mondial Glencore (Elveția)
-
Știri din zonăacum o lună
Bărbat de 34 de ani din Mogoș reținut de polițiști, după ce a fost depistat conducând cu o alcoolemie de 0,90 mg/l, pe o stradă din Blaj
-
Administrațieacum 2 luni
De luni, 16 martie 2026, fermierii din Abrud și Bucium pot depune cererile de plată pentru subvențiile APIA, la Serviciul Centrul Local Câmpeni



