Politică
Berindei Daniel s-a alăturat echipei deputatului Radu Marcel Tuhuț
Berindei Daniel s-a alăturat echipei deputatului Radu Marcel Tuhuț
Abrudeanul Berindei Daniel este noul consilier al deputatului Radu Marcel Tuhuț și va lucra la noul cabinet parlamentar, deschis pe strada Detunata din Abrud. Aici, Berindei Daniel va gestiona cererile și corespondențele venite din partea oamenilor din Apuseni și îi va primi pe cetățeni în audiențe.
Citește și: Radu Tuhuț: Vreau investitori și locuri de muncă la Abrud, pentru ca oamenii să o ducă mai bine și orașul să se dezvolte!
”Este pentru mine o mare onoare și responsabilitate să fiu în echipa lui Radu Marcel Tuhuț. Am fost coleg de liceu cu Radu și suntem prieteni de aproape 40 de ani. Este un om gospodar și un om pentru oameni. Îmi doresc să facem treabă bună, împreună, pentru moți și să fim în slujba lor”, a transmis Berindei Daniel, exprimându-și astfel dedicarea față de comunitatea din care provine.
În acest mandat parlamentar, Radu Marcel Tuhuț a avut deschise mai multe birouri parlamentare în județul Alba, respectiv la Alba Iulia, Câmpeni și Ciuruleasa. În primele luni ale anului, a deschis un nou birou parlamentar, în orașul Abrud. Aici, abrudeanul Berindei Daniel, cunoscut în comunitate ca fiind un om empatic, va prelua problemele cetățenilor.
”Ne dorim ca acest cabinet să devină un punct de referință pentru toți cei care au nevoie de sprijin ce ține de reprezentarea parlamentară și zona legislativă. De asemenea, pentru celelalte probleme semnalate, care țin de competența altor instituții și autorități publice, vom încerca să oferim îndrumare corespunzătoare, în funcție de fiecare caz în parte. Ușa noastră va fi mereu deschisă pentru toți cetățenii din județul Alba și Munții Apuseni”, a transmis Berindei Daniel.
Acesta poate fi găsit la biroul parlamentar începând cu data de 1 mai 2024.
Cabinet parlamentar
Deputat Radu Marcel Tuhuț
Politică
PSD a câștigat Alegerile Parlamentare desfășurate duminică, 1 Decembrie 2024, în orașul Abrud
Conform rezultatelor finale ale Alegerilor Parlamentare disputate ieri, 1 Decembrie 2024, PSD a obținut cele mai multe voturi în orașul Abrud, podiumul fiind completat de AUR și PNL.
Rezultatele finale pentru orașul Abrud, publicate pe site-ul AEP după centralizarea tuturor proceselor verbale din secțiile de votare sunt următoarele:
Senatul României:
PARTIDUL SOCIAL DEMOCRAT – 33,49%
ALIANȚA PENTRU UNIREA ROMÂNILOR – 21,66%
PARTIDUL NAȚIONAL LIBERAL – 13,78%
PARTIDUL OAMENILOR TINERI – 9,83%
PARTIDUL SOS ROMÂNIA – 6,51%
Camera Deputaților:
PARTIDUL SOCIAL DEMOCRAT – 33,29%
ALIANȚA PENTRU UNIREA ROMÂNILOR – 19,66%
PARTIDUL NAȚIONAL LIBERAL – 12,20%
PARTIDUL OAMENILOR TINERI – 8,93%
PARTIDUL SOS ROMÂNIA – 6,79%
Politică
Radu Tuhuț, primar Abrud: „Am votat pentru echipa din Alba care știu că ne va reprezenta așa cum se cuvine, în Parlamentul României”
Radu Tuhuț, primarul social democrat al orașului Abrud, a votat cu responsabilitate pentru dezvoltarea tuturor comunităților locale din România. În urma acestor alegeri parlamentare se va forma noul Guvern.
„Am votat cu responsabilitate pentru dezvoltarea tuturor comunităților locale din România deoarece în urma acestor alegeri parlamentare se va forma noul Guvern.
În noul guvern avem nevoie de cei care au pus, pe primul plan, dezvoltarea comunităților locale, cunosc necesitățile unei comune sau a unui oraș și pot fi adevărați parteneri ai primarilor.
De asemenea, am votat pentru echipa din Alba care știu că ne va reprezenta, așa cum se cuvine, la București, în Parlamentul României, pentru oameni serioși, bine pregătiți și de bună credință, care vor lupta pentru noi!”, a transmis Radu Tuhuț.
Politică
Adrian Bara a votat acasă, la Roșia Montană, pentru ca Țara Moților să fie reprezentată cu seriozitate și demnitate în Parlamentul de la București
Medicul stomatolog, consilierul județean Adrian Bara, a votat, astăzi, acasă, la Roșia Montană, pentru ca Țara Moților și județul Alba să fie reprezentate cu seriozitate și demnitate în Parlamentul României.
Adrian Bara candidează pe lista PSD la Camera Deputaților.
”La mulți ani, România! La mulți ani tuturor românilor!
Am votat acasă, la Roșia Montană, pentru România, pentru județul Alba, pentru Munții Apuseni și, mai ales, pentru ca interesele moților, dar și ale tuturor oamenilor din Alba, să fie cât mai bine reprezentate în Parlamentul României.
Am votat pentru ca România să rămână o țară stabilă și echilibrată, iar Țara Moților și județul Alba să aibă la București o echipă de oameni serioși, bine pregătiți și de bună credință. Astăzi, de Ziua Națională a României, am mers la vot cu gândul la sacrificiile eroilor care au construit România de astăzi, la modul în care Avram Iancu și Horea au luptat pentru apărarea drepturilor românilor.
Votul fiecăruia este extrem de important și va decide viitorul nostru, al tuturor, în următorii ani! Doamne ajută!”, a transmis Adrian Bara.
-
Din Județacum 2 săptămâni
Mesaje de Florii 2026. SMS-uri, urări și felicitări care pot fi transmise persoanelor care îşi sărbătoresc onomastica | abrudinfo.ro
-
Mondenacum 6 zile
MESAJE de PASTELE ORTODOX 2026. URARI și FELICITARI frumoase de Învierea Domnului | abrudinfo.ro
-
Actualitateacum 2 săptămâni
Nume de femei și bărbați care se sărbătoresc de Florii 2026 | abrudinfo.ro
-
Știri din zonăacum 2 luni
Amenzi de peste 5.800 de lei aplicate de polițiști, în urma unei acțiuni cu efective mărite, organizată pe raza localității Roșia Montană
-
Actualitateacum 2 luni
Un medic endocrinolog și un otorinolaringolog s-au alăturat echipei medicale a Spitalului Orășenesc „Dr. Alexandru Borza” Abrud
-
Economieacum 3 luni
În acest an, Cupru Min Abrud va livra 45.000 tone de concentrat de cupru către gigantul mondial Glencore (Elveția)
-
Știri din zonăacum o lună
Bărbat de 34 de ani din Mogoș reținut de polițiști, după ce a fost depistat conducând cu o alcoolemie de 0,90 mg/l, pe o stradă din Blaj
-
Administrațieacum 2 luni
De luni, 16 martie 2026, fermierii din Abrud și Bucium pot depune cererile de plată pentru subvențiile APIA, la Serviciul Centrul Local Câmpeni




